| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 580 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Forward Current | 500 mA |
| Forward Voltage | 490 mV |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Element Configuration | Single |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 8 A |
| Reverse Current | 100 µA |
| Reverse Voltage (DC) | 60 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Type | Single Phase |
| Average Rectified Current | 500 mA |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 8 A |
| Reverse Voltage | 60 V |
Stock: 2140
Distributors
pcbx
Unit Price$0.54528
Ext.Price$0.54528
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.54528 | $0.54528 |
| 10 | $0.43920 | $4.39200 |
| 25 | $0.40380 | $10.09500 |
| 50 | $0.37126 | $18.56300 |
| 100 | $0.34134 | $34.13400 |
| 300 | $0.32884 | $98.65200 |
| 500 | $0.31680 | $158.40000 |
| 1000 | $0.30148 | $301.48000 |
